Foto: Arne Ader
Siil
Harilik siil Erinaceus europaeus
Okaskeradele on tänavune kevad raske. Küljealune pole veel märjaks saanud, lihtsalt sellised kevadilmad ei ole kätte jõudnud. Putuktoidulisele on külmal ööajal saagi tabamine pea võimatu, aga hämarast alates just ringi liigutakse.
Talveks korralikult toitunud siilil pidi olema kaalu vähemalt kaheksasada grammi, et talve „üle elada“ – pea pool aastat on seda aega, kus pidi kogutud rasvavarudega hakkama saama ja ega väiksemad ei saanudki. Talvine kaalukadu küündib pooleni sügisesest.
Koduaias saab ärganud okaskerasid päris lihtsalt aidata: lisasööt tuleks välja panna hämara saabudes ja uskuge, siilid leiavad toitmiskoha kiirelt ülesse. Kui toimetad järjekindlalt ning kindlal kellaajal on tegelaste toimetamist hea uudistada ja kui siil on lahkunud võiks toidunõu ära viia, et mitte kohale meelitada kutsumata külalisi, närilisi või hulkuvaid kasse. Veenõu võiks samuti hoovis olla, seda külastavad meelsasti ka koduaia linnud. Pea meeles vee- ja sööginõu tahavad puhastamist, ning et vana pann on siilidele sööginõuks hästi sobilik.
Mida siis pakkuda võiks?
Kuivatatud koera- ja kassikrõbinaid ja neid oleks hää enne leiges vees leotada paar-kolm tundi. Umbes üks osa krõbuskeid ja kaks osa leiget vett. Muidugi võib pakkuda ka kassikonservi, aga see on kulukam ja polegi siilidele otseselt mõeldud. Siili toidutarve on üldiselt väike – kusagil seitsekümmend grammi, kuid näljane isend võib omale ka rohkem sisse vehmida.
Palun väldi pakutud söögis soola ja maitseaineid, toorest kala ja liha (viimaseid võib anda ilma soolata keedetult või ahjus küpsetatult – saad oma toidu kõrval veidi ajaks lihatükikesed praeahju panna). Loomulikult väldi piima - kuigi siilid peavad sellest lugu. Laktoosi väike organism ei lagunda. Ära paku leiba ega saia, need paisuvad ülemäära siili maos ja sisaldavad soola ning konservante...
Juba aprillis peavad meie siilid „pulmi“, kolmkümmend viis päeva kandeaega ning „siilimammal“ on kolm kuni kuus poega pesas. Energiat kulub väikestel podisejatel maru palju, seega oleks võimalusel selline lisasöötmine päris vajalik. Aiapidajad teavad, kui tõhus abimees siil koduaias on.