Quantcast
Channel: looduskalender.ee
Viewing all 3756 articles
Browse latest View live

Nädalavahetuseks peamurdmist

$
0
0
 
Koos Looduse Aasta Foto 2013  toimub juba traditsiooniliselt ka Overalli loodusviktoriin, mille küsimused on koostanud Tiit Hunt, Eesti Loodusmuuseumist.
 
Vastused tuleb leida kahekümnele küsimusele ja need polegi lihtsate killast, aga auhinnaks on päris arvestatav fotoaparaat ja üllatused lohutusauhindade näol. Aega vastamiseks on kuni 26. aprilli kella 15-ni. Õigesti vastanute vahel toimub loosimine juba 27. aprillil toimuval Looduse Aasta Foto 2013 lõpuüritusel. 
 
Viktoriini küsimused leiad:
 
Hääd nuputamist!

loe edasi


Kalakotkaste pesakaamerad

$
0
0
 
Ülekannet näete kalakotkas Madise pesast, ikka sealt, kus möödunud aastalgi.
 
Madis on rõngastatud Soomes, Lappeenranna lähistel Kymis 7.juulil 2007, rõngastajaks Esa  Sojamo.
 
Ilmari pesakaamera töös on häireid, need saavad lähipäevil kõrvaldatud ja siis avame ka kalakotkaste ametliku lehekülje.
 
Foorumist saab lugeda nii ajaloo, kui toimuva kohta:
Madis&Piret:
Ilmari pesakaamera:
 
ESTLAT projekti raames saame uudistada Läti kalakotka pesas toimuvat, mis jõuab vaatajateni Eeneti kaudu:
 
 
Foorum hoiab ka lätlaste tegemistel silma peal:

loe edasi

Väike-konnakotka kaamerad

$
0
0
 
Kaamerapilt väike-konnakotkaste Eha ja Koidu pesast ja koht on vaatajatele tuttav juba 2008 aastast.
 
Kotkad käivad pesal, vaatame kuidas neil tänavu läheb. Ametliku lehe avame lähiajal.
 
Foorumist saab  ülevaate  väike-konnakotkaste tegemistest:
 
 
 
„Vana“ must-toonekurgede pesa, kus väike-konnakotkaste paari (Tuuli&Remo) nägime esmakordselt 2010 aastal.
 
Saame näha, kes tänavu pesa kasutada võtavad.

loe edasi

Pruunkaru vaatlusplatsil

$
0
0
Video salvestas: Wil Muller, LK foorumist
 
 
Suure isaskaru toimetamisi õhtuvalguses on alati huvitav vaadata. Millal meie kaamera ette satub mõni emasloom poegadega?  

loe edasi

VIDEO: Must-toonekurgel esimene muna pesas

$
0
0
Video salvestas Dima, LK foorumist
 
 
Täna varavalges oli Tiinal esimene muna pesas. Kiiresti käisid asjad tänavu.
 
Päris südamlik on vaadata kurepaari toimetamisi.  

loe edasi

Hea lapsevanem!

$
0
0
Foto: Arne Ader
 
Silma õpikoda. Saunja laht
 
Veel on mõned vabad kohad suvistele kolmepäevastele Noore bioloogi kursustele. Kursused toimuvad Läänemaal, Silma Looduskaitsealal asuvas Silma Õpikoja nimelises loodusekoolis. Kursusel osalemine ei eelda süvendatud loodusteadmiste olemasolu, aga hea oleks, kui lapsel on huvi looduse vastu.
 
Sel suvel õpivad lapsed uurima ja tundma vee kui elukeskkonna eripärasid, rannikumaastikku ja sealset imelist elustikku ning putukate kui asendamatute tolmeldajate rolli looduses. Laagris tehakse uurimistööd rannaniidul, vee ääres ja vee peal, külastatakse mesinikku, matkatakse ja mängitakse, käiakse suure mere ääres ujumas ning õpitakse loodusesse suhtuma, kui ühte suurde tervikusse.
Kolmepäevased laagrid toimuvad viiel korral suve jooksul. Ühest kursusest saab osa võtta 15 last. Allpool on toodud toimumisajad, mille taha on märgitud vanusegrupp.
 
3.-5. juuli – 10-13 aastased
8.-10. juuli – 14-17 aastased
29.-31. juuli – 10-13 aastased
14.-16. augustil– 10-13 aastased
 
Kursuse õpe ja majutus on lastele tasuta, toitlustuse eest tuleb tasuda 30 eurot. Registreerumiseks ja lisainfo saamiseks tuleb kirjutada meiliaadressile annika.liivak@gmail.com. Lapse osalemisest palume teada anda hiljemalt 6. maiks.
 
Kevadet,
Annika Liivak

loe edasi

16. NÄDAL 15.4.2013-21.4.2013. Jõgeva ümbruses

$
0
0
Koostasid Laine ja Vello Keppart
Foto: Arne Ader
 
Väike-koerliblikas
 
Ilm muutus soojemaks. Maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid teisipäevast alates üle 10 kraadi ja ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli viiest kraadist kõrgem. Erakordselt soe oli neljapäeva ja reede vaheline öö, kui südaöö paiku mõõdeti sooja 15 kraadi. Reede kujunes tormiseks, maksimaalne tuule kiirus kasvas kuni 19 meetrini sekundis. Tuul lennutas prahti kõrgele üles, kuivatas kiiresti teid ja põllumulda. Tormile järgnes sajune ilm öösel ja laupäeva hommikupoolikul. Laupäeva pärastlõunal taevas selgines. Järgnenud ööl langes õhutemperatuur -2 kraadini, maapinna lähedal taimedeta mulla kohal -5 kraadini. Muld külmus hommikuks pinnalt kahe sentimeetri sügavuseni. Pühapäev oli päikseline ja soe.
 
Nädala alguses püsis veel avamaastikul lumi maas. Valdav osa põldudest sai siin kandis lumevabaks alles kolmapäeva (17. aprilli) hommikuks, mis on keskmisest enam kui kolm nädalat hiljem. Metsaalused jäid suures osas endiselt lumisteks. Kiire lume sulamine tõstis Pedja jõe üle kallaste. Muld hakkas soojade ilmadega põldudel kiiresti üles sulama. Kelts kadus paiguti juba reedeks, kohati aga oli pühapäeval veel mullas sulamata 20 sentimeetrine külmunud kiht.
 
Nädala jooksul hakkasid lepad ja sarapuud tolmlema, kasel algas mahlajooks. Nädala lõpuks paisusid karusmarja ja punase sõstra pungad, ristik ja talirukis alustasid uut kasvu, päikesepaistelistes kasvukohtades alustasid õitsemist paiselehed ja sinililled.
 
Toimus massiline hanede ränne. Nädala jooksul saabusid lindude esimeses rändelaines lisaks enne kohale jõudnud sulelistele koovitajad, metskurvitsad, metsvindid, punarinnad, rästad, suurnokk - vindid, naerukajad, loorkullid, kivitäksid. Saabunud on aeg, kus metsad, sood ja nurmed rõkkavad hommikuti linnulaulust. Päikesepaistel võis juba sagedamini näha lapsu- ja koerliblikaid lendamas. Soojadel öödel oli talveunest ärganud nahkhiirtel hea võimalus peale pooleaastast paastu putukatest toituda.  
 
Jõgeval, 21.4.2013

loe edasi

Klaaral on kolm kakutibu koorunud

$
0
0
Veebikaamera pilt Airras, Lk foorumist
 
 
Täna maldas kell 21.40 Klaara pesalt liikuma vaid paariks minutiks. Muidugi oli põhjust kiiresti naasta. Kolmest munast on tänase päevaga tibud koorunud. Õnnitleme kakuvanemaid. Isaslind Klausi on kuidagi vähe näha olnud. Elame pesaelule kaasa.

loe edasi


Kalakotkakaamerad Eestis 2013

$
0
0
 
Tekst: Urmas Sellis,
ESTLAT Eagles projekti koordinaator Eestis
Ülekande võimaldavad Televõrgu AS, Kernel ja EENet

Kalakotkas - Eesti kalakotkakaamera:

 
Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC
 

Kalakotkas 2 - teine kalakotkakaamera:

 
Striim mobiilsetel seadmetel: iPhone, iPadAndroid, VLC
 
Eesti ja Läti ühistegevuse (ESTLAT Eagles Cross Borders) raames paigaldasime tänavu kolmes kohas kalakotkakaamerad - kaks Eestis (kalakotkas ja kalakotkas2) ja ühe Lätis (zivju-erglis). Läti kaamera kohta kirjutame eraldi. Eestis saime kaamerad metsas käima vastavalt 16. ja 5. aprillil. Kalakotkas oli samas kohas ka mullu ja selle häälestamisega saime kahe päevaga hakkama. Selle kaamera pilt jõuab EENeti serverisse läbi Televõrkude kaabli ja seadmete. Aga kalakotkas2 nõudis enam tööd.
 
Mõlemad Eesti kalakotka pesakaamerad paigaldati ESTLAT Eagles projekti raames rajatud tehispesade juurde. Mõlemad jälgitavad pesad on suhteliselt uutel pesitsusterritooriumitel, teame mõlemaid vaid kaks aastat.
 
Juba eelmisest aastast tuttav Võrumaa kalakotkas on tehispesa, mille ehitasime 2012 talvel umbes 200 meetrit varasemast lagunenud pesast eemale. Mullu oli sel kotkapaaril kolm poega. Kaamera paigaldustööd said tänavu lõpetatud 16. aprillil ja siis ühtki kalakotkast piirkonnas näha polnud. Mullu sai selle pesa emalind (nimega Piret) GPS-saatja ja saime jälgida tema rännet ning talvitumist. Kahjuks pole Pireti saatja edastanud ühtki signaali peale 5. aprilli. 22. aprillil saabus aga Piret pessa ja põhjustas suurema kakluse, mille käigus kaameragi kannatada sai. Pesa asub Eesti Kaitseväe harjutusväljaku läheduses, mistõttu aeg-ajalt võib kuulda paugutamist.
 
Tartumaa kalakotkas2 looduslik pesa asus pehkinud pooliku kuuse tüüka otsas ja oli suuresti varisenud, aga ehitasime selle asemele uue ja turvalise pesa tugevama männi latva ning paigaldasime sinna ka kaamera. Kalakotkas2 pilt liigub Tartumaal asuva pesa juurest EENeti serverisse läbi Kerneli võrgu ja püsiv ülekanne pesalt toimub alates 20. aprillist. See kaamerakomplekt on laenatud Kotkaklubilt. Eriline tänu abi eest kaamera käivitamisel Martti Savile Kernelist!
 
ESTLAT Eagles projektist saime finantseerida ühe kaamerakomplekti soetamist, aga teise kaamera saime laenuks Kotkaklubi käest, et oleks tõenäolisem kalakotka pesitsemise nägemine avalikkuse poolt (kaamerat paigaldades me ei tea, kas see pesa asustatakse sel aastal või mitte).
 
Võrumaa kalakotka kaamera ülekanne toimub tänu Televõrkude abivalmis tegutsemisele, samuti tänu Eesti elektrisüsteemi haldurile Elering, kes lubas lahkelt kasutada oma alajaama masti meie ülekandeseadmete kinnitamiseks. Eleringi mastist liigub signaal Televõrkude kaablisse. Kaabli kaudu jõuab video EENeti serveriruumi, kus toimub selle dekodeerimine ja jagamine vaatajaile. Kaamerate avalikustamine ja rahvusvahelise foorumi haldamine toimub Looduskalender.ee keskkonnas ning Eesti Ornitoloogiaühingu veebis.
 
Pilt: Olev Lüütsep
 
Kalakotkakaamerad on töös ESTLAT Eagles Cross Borders projekti raames.
 
Oma ühendust kaameraserveriga saab testida siit.
ESTLAT programm  Eagles Cross Borders

loe edasi

VIDEO: Valged munad hommikuhämaruses

$
0
0
Video salvestas Dima, Lk foorumist
 
 
Nagu arvata oli Tiinal varavalgeks teine muna pesas ja neid jahutatakse korralikult. Näis suureks kurn kujuneb ja millal mõlemad vanemad haudumist alustavad.

loe edasi

Kotkapoja koorumine käimas

$
0
0
 
Video salvestas Ame, LK foorumist
 
 
Merikotka isaslinnu Sulevi kord on pesal olla. Esimene kotkapoeg on koorumas ning kuulda on uue ilmakodaniku piiksumist munakoorest jagusaamisel.
 
Vahel võib olla ühenduse katkestusi, loodame, et akupark päris tühjaks ei saa.

loe edasi

Kaanest kaaneni 2

$
0
0
Pildistas ja kirjutas Kaido Haagen, kaidohaagen.com

Päike on oma töö teinud ja Äntu Sinijärvelt jääkaane peaaegu lõplikult pühkinud. Ainult kõige lõunapoolsemas, paarisajaruutmeetrises järvesopis on puude varjus umbes sentimeetrine jääkiht. Samuti on jäävaba Rohejärv. Valgejärv seevastu on aga ikka veel pea täielikult kaanetatud. Ainult põhjapoolses kaldaservas on meetri jagu vaba vett. Pärast suurt sula on Sinijärves kuuajatagusest 10 - 12 meetrisest nähtavusest järel vaevalt kolmandik. Viiekraadises vees on väiksemad järveelanikud alustanud oma kevadisi toimetusi.

Esmakohtumised mõne uue liigiga on alati põnevad. Äntu Sinijärves avastasin seekordsel sukeldumisel enda jaoks luukaritsa (Pungitius pungitius). Seda ogaliku sugulast on nimetatud ka elamistingimuste suhtes Eesti kõige vähenõudlikumaks kalaks. Ligi pool sajandit tagasi leiti Kohila kandis üks eksemplar isegi kaevust. Ilmselt nägin seda iseloomuliku vingerdava ujumisstiiliga kala juba eelmisel korral, aga ei osanud siis teda lihtsalt ära tunda. Vilgas tegelane näitas end tookord ainult paariks sekundiks ja kaevus seejärel põhjamutta. Seekord sain ta koos oma kõikide ogadega kenasti pildile. Kuigi inglise keeles 'nine-spined stckleback' ja vene  keeles 'колюшка девятииглая', võib ogade arv seljal olla 7 ja 12 vahel.
 


Järvepõhjas lebaval kaserondil jalutas keskpäevases kevadpäikeses üks ehmestiivalise vastne, keda rahvas ka puruvanaks nimetab. Kuna tegemist 'hea lapsega' (eriti ahvenapüügile suunduvate kalameeste silmis), siis on sel tillukesel tegelasel veel teisigi nimesid - liivavana, kivivana, toruvana. Mina lisaks siia ritta ka lehevana, kuna nägin ühte isendit, kes oma koja ehitamisel oli järvekarbist eeskuju võtnud ja kahte lehekest nagu poolmeid enda ümber hoidis.

loe edasi

VIDEO: Kalakotkaste tegemisi pesal

Kotkapesas on kaks poega koorunud

$
0
0
Veebikaamera pilt Lispet, LK foorumist
 
 
Linda munes hilistalves oma esimese muna 13. märtsil ja teine muna oli pesas 16-ndal. Eks siis pidid merikotkad haudumisega alustama. Noil päikeseliseil päevil oli varahommikutel 18 kraadi külma. Haudevältuseks jäi ikkagi kolmkümmend viis päeva kotkapoegade koorumiseni. Viimase muna munes Linda vastu 20. märtsi. Esimeste koorunute piiksumist on kuulda isegi tuulise ilmaga.
 
Väinameri on jäävaba, kala pesale tuuakse. Mõnusat pesaelu.
 
Lähedalasuva hallvaresega on kotkastel küll „kana kitkuda“, aga see tüli ei pruugi kestma jääda ja merikotkad on hoolikad vanemad ning järelkasvu väikesest peast eriti üksi ei jäta.

loe edasi

VIDEO: Pruunkaru vaatlusplatsil

$
0
0
Video salvestas Wil Muller, LK foorumist
 
 
Oleme tänavu kevadel näinud mitmeid karusid ja viimastel päevadel suisa igal õhtul vaatlusplatsil tegutsemas.

loe edasi


27. aprillil kell 15 Estonia kontserdisaalis

$
0
0

Foto autor: Taavi Nagel

"Aprillis, loomeliitude pleenumi 25. aastapäeva tähistamisel kirjeldas üks noor loomeinimene murelikult olukorda riigis ning kordas mitmel puhul ja mitu korda üht küsimust- mis on sellel pildil valesti? Valesti oligi palju. Meie vaatasime kolme ööpäeva jooksul läbi 11 000 loodusfotot ning küsisime üksteiselt sadu kordi, mis on sellel pildil valesti? Nüüd, vaadates väljavalituid, võib vist vastata - mitte midagi polegi valesti. Ma mõtlen loodusfotot. Kui nüüd sellest kunstlikult konstrueeritud parallelismist välja tulla, peab tõdema, et seekord oli žürii võidutööde suhtes haruldaselt üksmeelne. Mitte alati pole see nii olnud. Õnneks. Ja midagi jääb kripeldama ikka…"

 
Nii iseloomustas Looduse Aasta Fotovõistluse žürii tööd maalikunstnik Tiit Pääsuke.

Looduse Omnibussi, Eesti Looduskaitse Seltsi ja Eesti Energia korraldatud võistlus Looduse Aasta Foto toimus 13. korda. Tänavu oli võistlejaid ja pilte oli veidi rohkem, kui aasta tagasi- 10957 fotot, 1383 autorilt.


Fotosid lastelt ja noortelt 3 kategoorias, täiskasvanutel 8 kategoorias hindas zürii koosseisus: Rein Maran esimees, Tiit Pääsuke, Tiit Leito, Sirje Tooma, Tõnu Talpsep, Arne Ader, Urmas Tartes, Heiko Kruusi, Sandor Liive ja Märt Haamer.

Parimatest töödest anti juba välja Loodusfoto aastaraamat 2013, kus saab näha kõiki tunnustatud töid ning lugeda intervjuusid võitjatega.
 
Võistlust toetasid Canon Overall, Fotoluks, Valge Klaar, Kunda Nordic Tsement, Albion reisid ja paljud teised. Samuti Kultuurkapital ja KIK.
 
Hea loodusesõber
Looduse Omnibuss, Eesti Looduskaitse Selts ja Eesti Energia kutsuvad Sind.
Loodusfotode kontsert-galale
Laupäeval 27. aprillil kell 15 Estonia kontserdisaalis.
Kuulutame välja võistluse Looduse Aasta Foto 2013 võitjad ning jagame Tantsivaid Hunte. Suurel ekraanil võistluse 700 paremat fotot. Hea muusika – Siiri Sisask, Andres Uibo, Andres Roots Roundabout. Galat juhib Rohke Debelakk.
Piltide vaatamine suurelt ekraanilt algab  kell 15. Estonia uksed on lahti  kella 13-st. Näha saab näitusi, uut fototehnikat ja  „Loodusfoto Aastaraamatut 2013“.
Piletid on Tallinnas saadaval hinnaga 9 ja 6 eurot. Piletilevist, Piletimaailmast või kohapealt. Kohad Estonia Kontserdisaalis on nummerdatud. Kui soovite paremat kohta, soovitame pileti varem ära osta.
Kolmapäeval 1.mail loodusfotode demonstratsioon Narvas, Tartu Ülikooli Narva kolledži suures saalis. Muusika loovad Lena Sabinina, Andres Roots Roundabout, Svjata Vatra.
 
Kohale viib Looduse Omnibuss mitmelt poolt Eestist.
 
Vaata lähemalt:

loe edasi

Klaral neljas tibu koorunud

$
0
0
Video salvestas Vainamoinen, LK foorumist
 
 
Jälle õhtu ja Klaara väljalennul näeme, mis pesas vahepeal toimunud. Üks kakutibu on lisaks koorunud. Õhtul toob Klaara pesasse midagi saagi. Foorumis arutatakse, kas äkki konna, mis pole ju eriti kodukakkude menüüs? Konnarände ajal muidugi kerge saak, kui nälg kimbutab...

loe edasi

VIDEO: Kurepesas kolm muna

$
0
0
Video salvestas Dima, LK foorumist
 
 
Videos toimetab pesal Tiit, kolm muna on tõsiasi.  

loe edasi

VIDEO: Hommikueine kahele

$
0
0
Video salvestas Ame, LK foorumist
 
 
Eilne teise kotkapoja koorumise jutt oli ennatlik, kuigi pikalt sai kuulatud ja vaadatud – üks muna kahest oli pesasamblas peidus. Äkki siis täna.
 
Kotkapoeg on tugev ja tragi. Mõnus perekeskne hommikusöögi aeg.

loe edasi

VIDEO: Hommikueine kahele

$
0
0
 
Video salvestas Ame LK foorumist
 
 
Eilne teise kotkapoja koorumise jutt oli ennatlik, kuigi pikalt sai kuulatud ja vaadatud – üks muna kahest oli pesasamblas peidus. Äkki siis täna.
 
Kotkapoeg on tugev ja tragi. Mõnus perekeskne hommikusöögi aeg.
Viewing all 3756 articles
Browse latest View live