Nädalavahetuseks peamurdmist
Kalakotkaste pesakaamerad
Väike-konnakotka kaamerad
Pruunkaru vaatlusplatsil
VIDEO: Must-toonekurgel esimene muna pesas
Hea lapsevanem!
16. NÄDAL 15.4.2013-21.4.2013. Jõgeva ümbruses
Klaaral on kolm kakutibu koorunud
Kalakotkakaamerad Eestis 2013
Kalakotkas - Eesti kalakotkakaamera:
Kalakotkas 2 - teine kalakotkakaamera:
VIDEO: Valged munad hommikuhämaruses
Kotkapoja koorumine käimas
Kaanest kaaneni 2
Päike on oma töö teinud ja Äntu Sinijärvelt jääkaane peaaegu lõplikult pühkinud. Ainult kõige lõunapoolsemas, paarisajaruutmeetrises järvesopis on puude varjus umbes sentimeetrine jääkiht. Samuti on jäävaba Rohejärv. Valgejärv seevastu on aga ikka veel pea täielikult kaanetatud. Ainult põhjapoolses kaldaservas on meetri jagu vaba vett. Pärast suurt sula on Sinijärves kuuajatagusest 10 - 12 meetrisest nähtavusest järel vaevalt kolmandik. Viiekraadises vees on väiksemad järveelanikud alustanud oma kevadisi toimetusi.
Esmakohtumised mõne uue liigiga on alati põnevad. Äntu Sinijärves avastasin seekordsel sukeldumisel enda jaoks luukaritsa (Pungitius pungitius). Seda ogaliku sugulast on nimetatud ka elamistingimuste suhtes Eesti kõige vähenõudlikumaks kalaks. Ligi pool sajandit tagasi leiti Kohila kandis üks eksemplar isegi kaevust. Ilmselt nägin seda iseloomuliku vingerdava ujumisstiiliga kala juba eelmisel korral, aga ei osanud siis teda lihtsalt ära tunda. Vilgas tegelane näitas end tookord ainult paariks sekundiks ja kaevus seejärel põhjamutta. Seekord sain ta koos oma kõikide ogadega kenasti pildile. Kuigi inglise keeles 'nine-spined stckleback' ja vene keeles 'колюшка девятииглая', võib ogade arv seljal olla 7 ja 12 vahel.
Järvepõhjas lebaval kaserondil jalutas keskpäevases kevadpäikeses üks ehmestiivalise vastne, keda rahvas ka puruvanaks nimetab. Kuna tegemist 'hea lapsega' (eriti ahvenapüügile suunduvate kalameeste silmis), siis on sel tillukesel tegelasel veel teisigi nimesid - liivavana, kivivana, toruvana. Mina lisaks siia ritta ka lehevana, kuna nägin ühte isendit, kes oma koja ehitamisel oli järvekarbist eeskuju võtnud ja kahte lehekest nagu poolmeid enda ümber hoidis.
VIDEO: Kalakotkaste tegemisi pesal
Kotkapesas on kaks poega koorunud
VIDEO: Pruunkaru vaatlusplatsil
27. aprillil kell 15 Estonia kontserdisaalis

Foto autor: Taavi Nagel
"Aprillis, loomeliitude pleenumi 25. aastapäeva tähistamisel kirjeldas üks noor loomeinimene murelikult olukorda riigis ning kordas mitmel puhul ja mitu korda üht küsimust- mis on sellel pildil valesti? Valesti oligi palju. Meie vaatasime kolme ööpäeva jooksul läbi 11 000 loodusfotot ning küsisime üksteiselt sadu kordi, mis on sellel pildil valesti? Nüüd, vaadates väljavalituid, võib vist vastata - mitte midagi polegi valesti. Ma mõtlen loodusfotot. Kui nüüd sellest kunstlikult konstrueeritud parallelismist välja tulla, peab tõdema, et seekord oli žürii võidutööde suhtes haruldaselt üksmeelne. Mitte alati pole see nii olnud. Õnneks. Ja midagi jääb kripeldama ikka…"
Looduse Omnibussi, Eesti Looduskaitse Seltsi ja Eesti Energia korraldatud võistlus Looduse Aasta Foto toimus 13. korda. Tänavu oli võistlejaid ja pilte oli veidi rohkem, kui aasta tagasi- 10957 fotot, 1383 autorilt.
Fotosid lastelt ja noortelt 3 kategoorias, täiskasvanutel 8 kategoorias hindas zürii koosseisus: Rein Maran esimees, Tiit Pääsuke, Tiit Leito, Sirje Tooma, Tõnu Talpsep, Arne Ader, Urmas Tartes, Heiko Kruusi, Sandor Liive ja Märt Haamer.
Parimatest töödest anti juba välja Loodusfoto aastaraamat 2013, kus saab näha kõiki tunnustatud töid ning lugeda intervjuusid võitjatega.