Koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart
Ebapäikestega halo 6. jaanuari keskpäeval Võduveres
Ilm oli pakaseline.
Teisipäevast alates langesid minimaalsed õhutemperatuurid öösiti alla -20 kraadi. Kõige tugevam külm oli reedel, kui õhus mõõdeti -29,1 °C ja lume pinnal -32,5 °C. Ka päeval oli ilm (vaatamata päikesepaistele) külm ja kolmapäevast kuni nädala lõpuni õhutemperatuur -16 kraadist kõrgemale ei tõusnud.
Kes käis pakasega lume alt väljas?
Aegajalt sadas vähest lund, kuid lume paksus püsis ilmajaama juures 4‑6 cm piires, orasepõldudel 6-8 cm, talirüpsipõllul 9 cm, ristikupõllul 8 cm. Külmumise sügavus suurenes kiiresti ja jõudis nädala lõpuks kohati ligi 50 sentimeetrini.
Kohev lumi pole rohukõrsi veel maha vajutanud
Kuigi lund oli vähe, oli see kohev ja kaitses hästi külma eest. Kolme sentimeetri sügavusel mullas mõõdeti lume all pakaselisel reede hommikul taimedeta platsil -7, orasepõldudel -5, talirüpsipõllul ‑4 ja ritikupõllul -3 °C. Maapinnal Jõgeva ilmajaamas temperatuure ei mõõdeta, kuid maapinnast kahe cm kõrgusel asuv andur registreeris lume sees minimaalseks temperatuuriks kõige külmemal päeval -12 °C.
Kerge õhuline lumi on jäänud hundipaju põõsastele püsima
Õhus hõljuvatest jääkristallidest tekkis aegajalt pakaselistel päevadel päikese ümber halo. Puudel ja põõsastel oli näha nõrka härmatist, kusjuures härmakord oli puude latvades valdavalt paksem, kui alumistel okstel. Sadanud lumi jäi rohule ja okstele püsima. Maastik näib lumine, kuid lund on vähe.
Külmaga kokku rullunud rododendroni lehed
Jõgeval, 11.1.2016.