Quantcast
Channel: looduskalender.ee
Viewing all 3756 articles
Browse latest View live

Ühed tulevad, teised lähevad

$
0
0
Fotod: Arne Ader
 
Laululuikede kevad
 
Pea kõikjal on näha nii hallhanede, rabahanede, kui laululuikede saabunud seltsinguid. Aga maksab tähele panna ka kogunevad talvitujate linnuparvi - nemad lahkuvad meilt põhja poole oma pesitsusaladele. Urvalinnud ja hangelinnud on liitunud üleüldise liikumisega. Õhus on lennujaama meeleolu: kes tuleb, kes läheb, kes on läbirändel. Selles suhtes on Eesti imedepaik loodusesõpradele - ei leidu ju kõikjal nõnda rikkalikke rännukoridore kui meil. Märgalad on üheks märksõnaks - sulelistel on seal hea koguneda ja toituda.
 
Rände võimas vaatemäng on aga alles algamas.
 
Urvalinnud

loe edasi


Must-toonekure kaamera 2012

$
0
0
 
Ülekande võimaldavad Televõrgu AS ja EENet

Veebikaamera pilt: Kitty, LK foorumist.
 

Renno ja Urmas Kotkaklubist paigaldasid veebikaamera Läänemaa must-toonekure pesa juurde 26. märtsil. Elisa mobiilimastis talv läbi niisama seisnud antenn sai aga töökorda 28. aprillil ja samal õhtul oli ka esimene pesaomanik kohal.

See pesa on meile teada alates 2009. aastast, siis kasvas seal üles kolm poega. 2010. aastal pesitsemine ebaõnnestus, pesa all olid juulis vaid munakoored. Mullu aga kasvas pesas üles neli poega, kelle sirgumist saime vahelduva eduga jälgida. Kohalikud talumehed teavad pesapaika juba kolhoosiajast, siis asus pesa mõnisada meetrit teises kohas.

Pesa on maanteedest üsna kaugel, umbes 2 kilomeetrit linnulennul. Tänavu kinnitasime kaamera umbes pool meetrit madalamale, et vaade oleks parem ja tõstsime päikesepaneelid kõrgemale (loodetavasti ei teki nüüd puude varjudest põhjustatud energiapuudust).
 
Tehniline lahendus on üsna sarnane teiste meie veebikaameratega:
Mikrotiki antennide vahendusel jõuab veebikaamera pilt 11 km kaugusele Elisa mobiilimasti ja sealt Televõrkude fiiberoptilisse kaablisse. Televõrgud edastavad kaamerapildi EENeti serverisse, kus toimub video dekodeerimine ja striimi jaotamine. Metsas olev kaamera ja antenni toitesüsteem saab energia päikesepaneelidelt.

NB! Video vaatamiseks täisekraanil tehke Media Playeris avaneva videoakna peal topeltklõps. Kui mms striimi vaadata ei õnnestu, võib proovida ka veebipleierit, millega saab otse veebilehitsejas kaamerapilti jälgida (vajab Silverlighti):

 
 
Ettevõtmisele aitavad kaasa:

• Kaamera - Mobotix (Eesti esindaja - Beta Grupp OÜ)
• Antennid (MikroTik), kaablid, tehniline abi - Kernel AS
• Pildi transport EENeti serverisse, mastitööd - Televõrgu AS
• Striimi jagamine, video salvestamine, serveriruum - EENet
• Päikesetoite lahendus - TTÜ Materjaliteaduse Instituut
• Mobiilimast ülekandeantenni kinnituseks - Elisa
• Selle kaamera paigaldusega seotud süsteemi kulusid aitas katta kurekaamera püsivaatleja Olev (must – toonekurg Padise ristiisa)

... jälgib ja dokumenteerib Looduskalendri  foorum.
 

loe edasi

Põhjusega must-toonekurest

$
0
0
Veebikaamera pilt: Bubo, LK foorumist
Video: Mutikluti

 
Must-toonekurg     Ciconia nigra
 
Must-toonekure isaslinnud saabuvad tavaliselt märtsi-aprilli vahetusel. Talvitusaladelt, mis ulatuvad ekvaatorini saabutakse kas üksikult või väikestes salkades. Tänavugi pole lumi metsa all veel täielikult sulanud ja osa veekogusidki katab veel jää. Võimalikud toitumiskohad peab üle vaatama, pesa peab korrastama hakkama, ega häid pesakohti pole prii pärast võtta.
 
Emaslinnud saabuvad, kui saabuvad nädala võrra hiljem v mõni päev lisaks. Eesti asub must-toonekurgede levila põhjapiiril ja kõikidele pesa hõivanud isaslindudele  ei pruugi paarilist leiduda.
 
Vaatame, kuidas asjad arenevad ja hääl juhul saame varsti tutvustada emaslindu.
 
Õhtu kurepesas

loe edasi

Linnuvaatleja päevik - 29.03

$
0
0
Linnuvaatleja Margus Otslinnuvaatleja.ee
 
Kuna sant ilm metsaretkeks ei sobi, siis polnud tänagi muud teha, kui hanesid torutada. Viimastel päevadel on massiliselt rabahanesid ja suur-laukhanesid Eestisse sisse tulnud. Tavaliste liikide seas võib ka rarisid olla, aga põnevat tegevust pakub ka kaelarõngaste otsimine. Kagu-Eesti poldritele sai üks ring juba peale tehtud, täna suundusin Pärnumaa parimatele hanepõldudele.
Audru polder on kogu ulatuses üleujutatud, aga kahjuks alles jääs. Seetõttu siin praegu veel eriti palju veelinde ei ole. Servaaladel, kus jää on sulanud, võis aga juba paar tuhat parti näha. Ühe lombi servas tegutses ka suur hangelinnu parv, kokku 140 lindu. Teiste hulgas hakkas silma üks “rasvasem” elukas. Lähemal uurimisel selgus, et polnudki priske hangelind, oli hoopis käesoleva aasta lind liivatüll. Üksikud tüllid on tasapisi juba saabumas. Poldril endal hanesid eriti ei olnudki, aga lähiümbruse põldudel oli rabahanesid ja suur-laukhanesid juba mitu tuhat maas. Teiste hulgas oli ka 1 lühinokk-hani ja poldri kõrval golfiväljakul patseerisid 20 kanada laglet.
 
Üks tavapäraselt udune raripilt – punakael – lagle, 29.03.2012, Rannametsa
 
Tuntud hanepõllud Leina- ja Lepaküla maadel olid täna suhteliselt tühjad. Paar tuhat hane seal küll oli, aga oleks pigem vähemalt 10000 lindu oodanud. Ühtegi rarihane kah seal teiste hulgas ei olnud. Aga pilt läks ilusamaks Rannametsa – Pulgoja heinamaadel. Kohe esimese põllu servas oli paar tuhat hane maas ja esimeses reas jalutas punakael - lagle! See liik oli veel kümmekond aastat tagasi meil suhteliselt kõva rari, vaid üksikud vaatlused igal aastal. Viimasel kümnendil on ta tavalisemaks muutunud, aga ta on siiski rari. Rarileidja võistluselgi saab selle eluka leiu eest ühe punkti. Põnev on selle vaatluse juures veel seegi, et varem pole punakael-laglet nii vara vist Eestis kohatud. Tavaliselt nähakse seda liiki meil aprilli teisel poolel ja mais. Punakael-lagle info läks ka Rariliini kaudu laiali ja mõne minutiga oligi esimene bongar kohal – kohalik linnumees Mati Kose. Koos kammisime ümbruse põllud läbi ja umbes 6000 hane seast leidsime ka 3 kaelarõngaga lindu – 2 rabahane ja 1 suur-laukhani. Uutest saabujatest hakkas lompidel silma punajalg-tilder, nüüd on minu 2012.a nimekirjas kokku 136 linnuliiki.
Keskpäeval oli paar tundi vähe selgem ja ilusam ilm, mida kohe ka paljud rändurid ära kasutasid. Pidevalt lendas hanesid ja parte, sookurgi ja kiivitajaid, vinte ja muid vidinaid põhja poole. Sai korraks ka Kabli linnujaama tornis käidud. Seal käib sel aastal Eesti Ornitoloogiaühingu korraldamisel ja Margus Ellermaa eestvedamisel järjekordne kevadrände seireprojekt. Kablis toimuvast saab lugeda Kabli linnujaama päevaraamatust.
Tagasitee Tartusse kulges suure ringiga. Kevadeti on hea linnuauk Olustvere külje all olev Navesti polder. Kuna sel kevadel pole seal veel ükski linnuvaatleja käinud (vähemalt andmebaasides infot ei ole), siis ei osanud midagi erilist loota. Aga juba kaugelt hakkas ulatuslik veteväli silma – Navesti jõgi on sel aastal korraliku üleujutuse korraldanud. Ja sellisel veteväljal peab palju linde olema. Juba praegu oli alal paar tuhat veelindu, sh >400 luike ja >1500 parti. Aprilli teisel poolel on siin kindlasti paras pardisupp ja mai alguses peatub siin ka arvukalt kahlajaid. Kahjuks jääb see ala väga harva mõne linnuvaatleja teele ja andmeid ala kohta on väga vähe. Üritan ise sel kevadel vähemalt paar korda veel Navesti poldrile jõuda. Täna oli siin ka 2 kaelarõngaga väikeluike, ühel neist oli saatjaga rõngas. Matsalu rõngastuskeskuse vahendusel peaks lähiajal lindude elulood teada saama.

loe edasi

Limatünnikud on väljas!

$
0
0
 
Pildistas ja kirjutas Urmas Tartes
 
Kuigi metsa all on siin-seal näha veel lumelaike, siis lumevabades kohtades on maapinnal hulgaliselt pruune pallikesi. Ega muud moodi ei oskagi iseloomustada meie kevade salapärast seent.
 
Mõnel aastal neid pole ühtegi. Mõnel aastal aga hulgi. Tänavune aasta paistab tulema jälle limatünnikute aasta. Praegu on seente viljakehad prisked. Näha on, et väljas on alles esimesed viljakehad ja neid on kõvasti juurde tulemas.

loe edasi

Musta kure juttu

$
0
0
Tekst: Urmas Sellis, Kotkaklubi
Veebikaamera pilt ja video: Ame, LK foorumist
 
 

Täna hommikul katab pesa lumi ja must-toonekurg tundub veel mustem kui enne... Ma ei julge küll päris kindlalt öelda, kas pesale on jõudnud isas- või emaslind, Tiit või Tiina (möödunud aastal foorumi rahva „ristitud“)? Pildil nähtava välimiku järgi on päris keeruline otsustada. Kaamera rakurss on mullusest erinev, seega pole lihtne pilte võrrelda. Aga tänase parema kvaliteedi nimel peame mõned puudused ära kannatama.
 
Küllap foorumis tekib arutelu paariliste eristamise üle, kui mõlemad vanalinnud pesale jõudnud, aga esialgu peetakse saabunud lindu Tiiduks. Kauaaegsed kurekaamera jälgijad mäletavad, kui 2008 jõudis Donna esimesena pesale. Ja meil on ka muid tõendeid, et vahest jõuab ikka emand esimesena, ootab mitu päeva ning võib igavuse peletamiseks pesa kohendada.
 

loe edasi

Looduse Aasta Foto 2012 - laste piltide galerii

$
0
0
Korraldaja: Looduse Omnibuss
 
 
Üks kuu on jäänud fotovõistluse “Looduse Aasta Foto 2012” võitjate väljakuulutamiseni.
 
Tänavu saabus meile rohkem kui 10500 fotot. Žürii koosseisus: Rein Maran (esimees), Sirje Tooma, Tiit Pääsuke, Tiit Leito, Tõnu Talpsep, Urmas Tartes, Arne Ader, Sandor Liive ja Heiko Kruusi vaatas ja hindas Pillapalus pilte kolm päeva.
 
Meie võistluse eripäraks on, et kõrvuti suurte ja noortega võistlevad ka lapsed vanuses kuni 13 aastat. Pilte saabus üle 500. Näitame neid kõiki nüüd ka internetis. Noorimad fotograafid olid 3- ja 4-aastased.
 
Nädala pärast saab internetis näha noorte, kuni 19-aastaste, loodusfotograafide loomingut.
 
Vaata galeriid:

loe edasi

Linnuvaatleja päevik - 31.03

$
0
0
Linnuvaatleja Margus Otslinnuvaatleja.ee
Foto: Arne Ader
 
Suur-laukhaned ja rabahaned Käreve luhal. Alam-Pedja
 
Linnuhuviliste listis on kurdetud, et mitmes vanas heas haneaugus hanesid nagu veel polegi. Võrtsjärve idakaldal hanepuuduse üle küll kurta ei saa. Täna oli Sangla ja Tamme poldri piirkonnas kokku vähemalt 18000 hane maas. Valdav enamus olid suur-laukhaned, ülejäänud olid siis rabahaned. Suures massis hakkas ka mõni üksik valgepõsk-lagle silma. Kahjuks läks päeval ilm ilusaks ja päike lõi õhu värelema, mille tõttu kaelarõngaste koodide lugemise võis ära unustada. Õnnestus küll 6 kaelarõngast leida, aga isegi suhteliselt lähedalt ei saanud aru, kas rõngal on numbrid või tähed. Alles hilisel pärastlõunal, kui õhk jahedam, läks korda 2 hanerõngast Aardla poldril ära lugeda.
Üleeile sai kokku 5 kaelarõngast ära loetud. Matsalu rõngastuskeskusest tuli juba ka vastus nende lindude kohta. Navesti poldril nähtud 2 väikeluike (kollased rõngad 043E ja 140E) olid mõlemad koos märgistatud 2011.a jaanuaris Madalmaades. Kahel eelmisel talvel vaadeldi mõlemaid linde korduvalt Lääne-Euroopa talvitusaladel, ühte neist nähti eelmisel kevadel korra ka Lätis, nüüd sattusid nad rändeteel esimest korda Eesti linnuvaatleja vaatevälja. Pulgojal koos nähtud 2 rabahane (kollased A-ZJ ja A-ZS) olid samuti koos märgistatud 2010.a jaanuaris Madalmaades. Taas oli mõlemat lindu korduvalt Lääne-Euroopa talvitusaladel nähtud, aga Eestis oli neid varemgi kohatud – 2010. aasta kevadel Harjumaal. Ka Rannametsa külas vaadeldud suur-laukhani (must T-RE) oli rõnga kaela saanud Madalmaades 2004.a detsembris. Tedagi on aastate jooksul palju kordi talvitusaladel Lääne-Euroopas kohatud, aga Eestiski on teda korduvalt nähtud – 2009.a , 2010.a ja 2011.a kevadrändel Pärnumaal Leina- ja Lepaküla põldudel. Kui keegi leiab märgistatud linnu, siis saatke täpsed leiuandmed koos rõngakoodidega Matsalu rõngastuskeskusele.

loe edasi


Päike käib üha kõrgemalt

$
0
0
Foto: Arne Ader
 
Lapsuliblikas
Lapsuliblikas      Gonepteryx rhamni
 
Päikese vägi on soojemates kohtades lapsuliblikatega kuluhalli maastiku rõõmustamas. Möödunud suve teise poole valmikuid kohtame üha sagedamini. Talvel kaitsesid lapsuliblikat eelmisel aastal organismi kogutudd glütseriin, sorbitool ja valgud ning sellise varuga elab rahulikult üle ka mõnekümne kraadised pakaseperioodid.
 
„Kuldse suve“ kuulutajad on üldjuhul varakevadel väikesest koerliblikast veidi hilisemad. Lapsuliblikad talvituvad metsaaluses samblas v kulus, mis soojendab üldjuhul hiljem, kui koerliblikate talvituskohad inimasustuse läheduses. Lapsuliblikad ongi rohkem metsaliik ja lagedast avamaastikust eriti ei pea, kuigi kevadel kohtame neid ka linnades, aga on ju sealgi sobivaid talvitumise paiku.
 
Sooliselt on lapsuliblikaid kerge eristada – isasliblikad on sidrunikollased ja emasliblikad heledamad, rohekasvalged. Eestiibade tipp on teravama otsaga, igal tiival on punakas laik ja heledad sooned – tiibade siruulatus viis ... kuus sentimeetrit. Lapsuliblikad panevad maandudes alati tiivad kokku ja emasliblikas on ka siis heledamana ära tuntav.
 
Aprillis näeme kindlasti nende pulmalendu, kus emasliblikale järgneb isasliblikas. Veidi hiljem muneb emasliblikas munad paakspuule v türnpuule, mis on lapsuliblika röövikute toidutaimed. Mais võime otsida nimetatud põõsa sarnastelt puudelt, kas neil umbes kolme sentimeetriseid rohelised  liblikaröövikuid juba liiguvad.

loe edasi

Jääd lähevad - jäälõhkuja platsis

$
0
0
Foto: Arne Ader
 
Linavästrik
Linavästrik       Motacilla alba  
 
Linavästrike saabumisest on teateid üle terve Eesti.
 
Jäälõhkujad saabuvad olenevalt aastast, kas märtsi lõpus või aprilli alul. Linavästrike sabapildumist jäälõhkumiseks peeti ning need loodusevaatlejate tähelepanekud on aastasadu paika pidanud.
 

Päikesepaistelise jääveere sulanud ribal leidub alati midagi söödavat...

loe edasi

13. NÄDAL 26.3.2012. -1.4.2012. Jõgeva ümbruses

$
0
0
Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart
 
Ilm oli nädala jooksul muutlik ja tuuline. Mitmel hommikul oli maa öö jooksul sadanud värske lumekihiga kaetud, mis päeva jooksul ära sulas. Varjulisemates kohtades metsa ja heki äärtes leidus põldudel veel vana talvist lund, mida iga päevaga korrast vähemaks jäi. Nädala kõige soojemaks päevaks kujunes uduse hommikuga kolmapäev, kui õhtupoolikul tõusis maksimaalne õhutemperatuur ligi 9 kraadini.
 
Öö ja hommiku külm jättis kaldapõõsastele jäämärgid neli tundi tagasi olnud kõrgeimast veeseisust, mis uputas Jõgeva mõisaparki. Foto: Tiit Keppart
 
Tõelise „aprillinalja“ tekitas 1. aprilli (pühapäev) ilm, kui öösel mõõdeti õhus -6 kraadi ja maapind külmus hommikuks 5-6 sentimeetri sügavuseni. Pedja jõe tammi taha kogunes jää ja veetase tõusis kõrgele, ujutades üle Jõgeva alevikus jõelähedased krundid ja sõiduteed. Pärast päiksepaistelist päeva hakkas õhtul lund sadama ja tuiskama, kogu maastik muutus uuesti valgeks.
 
Üleujutus Jõgeva aleviku jõesaare aedades. Nähti mitmeid mutte ujudes põgenemas. Foto Vello Keppart
 
Nädala jooksul hakkas kasel mahl jooksma, lepa urvad andsid tolmu. Sarapuu urvad olid küll pikemaks veninud, kuid tolmu veel ei andnud. Näsiniin, mis õitses aastavahetuseni, oli uuesti õitsema hakkamas. Nädala lõpuks saabusid hallrästad ja esimesed toonekured.
 
Talvel üle põllu sõitnud mootorsaani jälgedes on taliviljade talvekahjustused suuremad. Foto: Tiit Keppart
 
Jõgeval, 1.4.2012.
 
Jõgeva aleviku paisu põhjustatud üleujutuse pilte:       

https://picasaweb.google.com/Kultuuriselts.Vanaveski/2012_04_01Uleujutus_Jogeva_alevikus?

loe edasi

Märtsi viimane nädal: Lepatriinu sinilillel

$
0
0
Kirjutas: Kristel Vilbaste, loodusenaine@hot.ee
Fotod: Arne Ader
 
Suur-laukhani: valge otsmikulaiguga, kõhul pigimustade põikivöötidega
 
LÜHIDALT:
Keset lumes mäslevat Eestit on üks kevadeoaas. Päike naerab vastu mururoheliselt maalt ja pajutibu hõbedaselt karvalt. Lõõriv lõo viskub ühe hetkega kõrgele sinitaevasse ja kuulutab: „Ma olen tagasi! Hailuu-hailuu!“
 
Nädala neli ilmamärki:
haneralli,
sinilille avatud silmad,
niidil rippuv ämblik
ja jõgede ning mere jääminek.
 
Jah, nädalavahetusel, kui lumepilved ründavad Eestimaad kõigist neljast kaarest, on Tartu rõõmsalt roheline. Laupäeva hommikul teatab Rapla tuttav telefonikõne ajal ehmunult: „Näe lumesahk tuleb!“ Ja kinnitab, et neil sadas ööga maha vähemalt 10-cm paksune lumekiht. Ka ida poolt teatab linnumees Jaanus Elts, et lumi on voorte põhjakülgedel veel maas. Võrumaal Kütiorus neljapäeval Ilmamäe allikale tõttates aga sattusin paika, kus lumi üle saapaääre tungis ja mäeküljed valendavad seal paksust lumest. Ja kuigi EMHI lumekaart näitab pühapäeva hommikul veel 10-cm paksust lumekihti vaid Otepää ümbruses ja ka Narvas on see sulanud 8 cm kihiks, jääb viimase märtsipäeva lumetulek ilmselt selle kevade looks. Õigeveidi kahandab selle tähtsust ehk nädalalõpus alanud tormakas jääminek. Tormituuled kuhjasid merejääd mitmele poole Hiiumaa ja Lääne-Eesti randadasse. Vabaks saanud merele purjetas minema ka suur hulk jõejääd. Mürisevat minekut said inimesed lummatult imetleda meie suurima jõe – Pärnu jõe kallastel, see minek pühkis minema ka sildasid Soomaa veteriigis. Aga ka pisukesed metsajõed tunglesid end valla. Avijõe jää läks suurte pankadena mürinal ja tungis üsna inimeste mängumaale. Peipsi näkid meelitasid sel nädalalal enda juurde mitmeid autosid. Algab kevadine jäälaamade purjetamine Eesti ja Venemaa vahel.
 
Rabahani: tumepruuni pea ja ülakaelaga, pika oranži nokaga
 
Jäälõhkuja teeb tööd
Tõsine kevademärk on seegi, et luiged jõudsid sel nädalal ka Peipsile. Kuid valgeid luigeselgasid on nähe igal pool Eestis rohelistel orasepõldudel nokitsemas. Tõsine kevadralli on aga lahti läinud hanedel. Inimestel on muidugi raske aru saada, kas sel lendamisel ka siht on, aga praegu on tõesti kogu aeg mõni haneparv õhus, nende kaagatamist ja kiljumist on kuulda läbi suletud akende isegi tuppa. Ja muidugi peabki jää jõgedel ja merel minema, sest mitterikkiminev ja tasuta jäälõhkuja – linavästrik – on tagasi. Siiski on neid sabaga jäälõhkujaid veel vähe. Aga küllap aitavad aastalinnud tüllid neile kaasa. Tagasi on metskurvitsad, teedel on metsvindiparved ja nägin ka, kuidas kolm sookiuru kevadist kaklust pidasid.
 
Vaher kinni, sinilill lahti
Neljapäeval käisime Kütiorust toomas vahtramahla. Selle aasta saak ei olnud eriti suur, vast kokku 8 liitrit. Neljapäeval teatasid ka paljud sõbrad, et vaher on nüüd „kinni“. Kase vastsest mahlamulgust aga ei tulnud piiskagi, võimalik, et kask kusagil päikesepoolsetel nõlvadel siiski jookseb. Sest paljud puude pungad on juba irvakil. Kui ma Aotähele saarevitsast mänguloomi lõikasin, siis märkasin üllatusega, kuidas talvisest hallist jäigast oksakesest on ootamatult saanud erkrohelise koorega pehme ja elujõudu täis võrse. Vahtrapungad on suured ja punased, hobukastanipungad aga otse nõretavad vaigust. Sarapuu õitseb, kuid punaseid emasõisi ei ole sugugi näha. Lepikualune on punaseid karikseeni täis ning kuusealused sinililled on sinist näitamas. Looduseõpetaja Tiiu Ehrenpreis jagas aga Tääksist sõpradele pilti, kus esimese sinililleõie kõrval lehel kõnnib lepatriinu.
 
Sinilill õitseb
 
Vihmauss ja mutionu
Lillepeenrast umbrohtu kitkudes avastasin, et sealt upitasid end juba välja ka päris pontsakad vihmaussid. Mutid tunduvad neile juba jahti pidavat, sest kõikjal on mullakuhjakesi. Puu otsast liugles mulle vastu ka üks unine triibuline ämblik. Mesilased tassivad usinalt tarust välja talve jooksul hukkunud kaaslasi. Minu selleaastane esimene kodumaine liblikas oli kirju kevadine pisike nõgeseliblikas – tea kas see tähendab lühikest seiklusrikast suve Eestis ja see kahe nädala eest Saksamaal nähtu lisab hea kuldse elu välismaal. Esialgu löön ma aga kaasa kevadistes potipõllumeeste mängudes, istutan tomateid ja külvan kurke. Kuid juba on aedades ka rehadega inimesed, kevadeihalus on nii suur.
 
Kure pesatalgud
Sel nädalal oli põnev jälgida Looduskalender.ee must-toonekure kaamerat, kus tiivad sorakil kureisand, üleni musta vaimuna kõrgel metsa kohal oma pesakuhilat kohendas. Hommikuvaraduses tassis ta äärte tõstmiseks hulgaliselt oksaronte. Ja igatahes minul hakkas pea ringi käima, kui ta siis nende paikapanemiseks pesas ringi keerutas. Ikka pööre ja pööre ja nii oma kakskümmend korda. Tõsi kurel oli tõesti selline nägu peas, nagu ta peaks aru, kuhu see võiks sobida. Lõpuks pani ta selle maha ja siis järgmise oksa asetamisel nihutas ikkagi mujale J. Aga küllap ta teab, mis ta teeb, must-toonekurgede ehitusimed püsivad ju aastakümneid tormide käes. Aga kurekaamerast kostab ka saabunud lindude hääli, see on hea muusikataust linnaseinte vahele surutud inimestele. Kostab musträsta vilistamist, sookurehüüdeid, õõnetuvi tondihääli ja musträhni kilkamist.
 
SOOVITUS:
Suurel neljapäeval (sel aastal 5. aprill) pidi igaüks midagi rohelist sööma, et siis põllud ja vili suve kuuma käes ära ei närtsiks. Suurel neljapäeval enne päikesetõusu ehiti riietega õunapuid, et sügisel saaks palju õunu. Kui punased riided õunapuu peale laotada, siis kasvavad sellel õunapuul verevad riided.
 
Jääminek ja jäätulek: Külm öö on kasvatanud jääpangale jääpurikad
 
Eesti allikad: Vilbaste allikad
Endla looduskaitsealal, Järvamaa piirides asuvat Norra-Oostriku allikate ala peetakse kogu Eesti veerohkeimaks lättepiirkonnaks (2,1 miljonit liitrit tunnis). Inimtegevusest puutumata alal on rikkalikult erineva lehtrisuuruse, sügavuse ja vooluhulgaga allikaid. Võllingil avanevad suured allikad, mille nime kohalik rahvas ei teadnud. 1978. aastal nimetati need Gustav Vilbaste (1885–1967) järgi Vilbaste allikaiks. Vilbaste allikad pakuvad unikaalset vaatepilti: allika põhjast „keeb“ paarikümne sentimeetri ulatuses üles liivapilv, mis, sisaldades allikalubja terakesi, annab veele rohekassinise värvingu. Allikaid ümbritsevad kõrged kuused, männid ning puukujulised kadakad. Allikate juurde viib laudtee.
 
TSITAAT:
Poiste hooleks jäi suurel neljapäeval kiige valmistamine. Olid talud ligistikku, siis tegid mitme talu poised hulga pale kokku ühe tugeva ja kõrge käiguga kiigu. Halliste

loe edasi

Linnuvaatleja päevik - 1.04

$
0
0
Linnuvaatleja Margus Otslinnuvaatleja.ee
Foto: Arne Ader
 
Metsis
 
Eile hilisõhtul ilmateadet vaadates tundus, et varahommikune ilm Virumaal peaks selge ja vaikne tulema ning tekkis kiire plaan kaku- ja kanaretkele minna. Paar tundi magamist ja saigi Ida-Virumaa soode vahele sõidetud. Hommik oli tõesti ilus, aga jube külm oli. Auto termomeeter näitas kella viie paiku –9, aga järgneva paari tunni jooksul läks veelgi külmemaks. Vaatamata krõbedale külmale olid kõik kohad tetrede mulinat täis ja õnnestus ka mitut metsist näha, aga retke peamine sihtmärk – rabapüü – jäi seekord leidmata. Ei tea, kas kõva külm pani rabapüü noka kinni? Selle eluka pärast tuleb millalgi aprillis vähe soojema ilmaga uuesti üks rabaretk ette võtta.
 
Vaata märtsi kuu kokkuvõtet:

loe edasi

Pruunkarud Alutaguse vaatlusplatsil

$
0
0
Video: Kitty, LK foorum
 
 
Osooni tasub ETV-st vaadata. Vaatlusplatsile pandi vilja. Kust see pruunkaru muidu teadis tulla?

loe edasi

Kahepaiksed ja roomajad ootavad üleslugemist

$
0
0

Keskkonnateabe Keskuse pressiteade

Foto: Arne Ader
 
Kärnkonn ärkas talveunest
 
Iga-aastaseks traditsiooniks kujunev Loodusvaatluste andmebaasi vaatlusvõistlus keskendub tänavu kahepaiksetele ja roomajatele.
 
Mõlema liigirühma kõik liigid on Eestis looduskaitse all. Sellest lähtuvalt palume vaatlejail vaadeldavaid isendeid mitte üleliigselt häirida ega neile kahju tekitada.
 
Võistlus kestab 1. aprillist kuni 30. septembrini 2012 ning toimub neljas kategoorias:
1)      Erinevate kahepaikseliikide vaatluste arv erinevates omavalitusüksustes (vaatleja skoor kujuneb vaadeldud erinevate liikide arvu ja omavalitsusüksuste arvu korrutisena).
2)      Erinevate roomajaliikide vaatluste arv erinevates omavalitsusüksustes (vaatleja skoor kujuneb vaadeldud erinevate liikide arvu ja omavalitsusüksuste arvu korrutisena).
3)      Kahepaiksete sigimiskohtade ja teeületamiskohtade arv
4)      Roomajate koondumiskohtade arv. Roomajate koondumiskohtade all mõistame nende talvitus- ja sigimiskohti.
 
Kõigi nelja kategooria kolm edukamat vaatlejat saavad oktoobrikuus võistluse korraldajalt Keskkonnateabe Keskuselt järgmised auhinnad:
1. koht - Loodusajakirjade neljane pakett aastaks 2013
2. koht - Loodusfoto aastaraamat 2011 & raamat "New Holland Guide to the Reptiles and Amphibians of Europe"
3. koht - Raamat "Eesti looduse kaitse aastal 2011"
 
Võistlusest täpsemalt koos liikide nimekirja ja liikide tuvastamist abistavate materjalidega leiab Loodusvaatluste andmebaasi kodulehelt - http://loodusvaatlused.eelis.ee
 
Lisateave:
Reigo Roasto, loodusvaatluste andmebaasi administraator, 6737564, reigo.roasto@keskkonnainfo.ee

loe edasi


Lihavõtte linnuvaatluspäevad

$
0
0
Tekst ja foto: Tarvo Valker, EOÜ

 
Lihavõtted on loodusesõprade seas olnud ikka aeg, kui käiakse ka linde vaatlemas. Tänavu kutsub Eesti Ornitoloogiaühing kõiki huvilisi kaasa lööma lihavõtte linnuvaatluses, mis toimuvad 7. ja 8. aprillil. Juba 1998. aastal alguse saanud linnuvaatlusüritusel osalemine on imelihtne – seda võib teha nii koduaias kui linnapargis, autoga mööda Eestimaad ringi sõites või perega mere ääres jalutades. Ja seejuures saab seda kõike teha muude toimetuste kõrvalt.
 
Palume kõik nähtud ja kuuldud linnuliigid, kelle äratundmises vaatleja päris kindel oli, kirja panna ja püüda hinnata nende ligikaudset arvukust. Pea meeles, et kui mõne linnuliigi määramises jääb kõhklusi, et kas see võis olla üks või teine liik, siis jäta lind liigina määramata.
 
Esmased kokkuvõtted lihavõtte linnuvaatlusest teeme järgmise nädala keskpaigaks. Seetõttu palume kiirteavituseks oma vaatlustulemused võimalusel edastada juba esmaspäeva, 9. aprilli hilisõhtuks, e-postiga: tarvo.valker@eoy.ee.
 
Kõiki vaatlustulemusi ootame aga hiljemalt 13. aprilliks. Kõige mugavam on lihavõtte linnuvaatluse tulemusi edastada e-postiga: tarvo.valker@eoy.ee , kasutades selleks lisatud ankeedivormi.
 
Lihavõtte linnuvaatluse ankeedi võib ka paberil välja printida ja edastada tavapostiga aadressil: Eesti Ornitoloogiaühing, Veski 4, 51005 Tartu.
 
Häid kevadisi linnuelamusi!
 
Linnuvaatluse ankeedi leiad Eesti Ornitoloogiaühingu kodulehelt:

loe edasi

Linnuvaatleja päevik - 3.04

$
0
0
Linnuvaatleja Margus Otslinnuvaatleja.ee
 
Täna sadas Tartu ümbruses paks lumekiht maha. Sai kohe vaatama mindud, et mida saabunud rändlinnud selle peale kostavad. Aardla poldri haned paistsid küll väheke nõutud olevat. Tavapärased toitumispõllud olid paksu lume all ja linnud lendasid lihtsalt sihitult ringi. Keskpäeval käivad haned poldril üleujutatud alal magamas, konutasidki siis teised nüüd lombi servas lumes.
 
"Lumehaned" Aardla poldril (03.04.2012)
 
Kiivitaja (03.04.2012 Sangla polder)
 
Ka näiteks kiivitajad, kuldnokad, linavästrikud ja põldlõokesed kogunesid lompide juurde, sest sealt võib vähemalt midagigi söödavat leida. Suuremaid värvuliste (vintlased, lõokesed, kuldnokad) parvesid oli toiduotsingul mitmel pool ka teedel näha. Loodetavasti sulab allasadanud paks lumekiht lähipäevadel ikka ära ja juba saabunud rändlinnud nälga ei jää.
Täna õnnestus Võrtsjärve idakalda põldudel ka 4 kaelarõngast ära lugeda (3 suur-laukhane, 1 rabahani). Kui enamasti näeme siin talvitusaladel märgistatud hanesid, siis täna leitutest olid 2 suur - laukhane rõnga kaela saanud Venemaal Kostroma kandis, üks 2008. aastal ja teine 2010. aastal. Mõlemat lindu oli korduvalt Lääne - Euroopa talvitusaladel nähtud, nüüd tuli esmakordselt taasleid rändeteelt.

loe edasi

Suvised aialinnud ja nende abistamine

$
0
0
Pühade ajal lubavad ilmaennustajad väga kevadtalvist ilma. Pole veel hilja vaadata üle oma puitmaterjali tagavara või lihtsalt vedelevad lauajupid ja mõnele sulissõbra perele mõistlik suvekodu meisterdada. Lae kena ja kokkuvõtlik raamat alla loo lõpus oleva lingi kaudu. Näiteks pesaaluse tegemine ja ülesriputamine ei võta küll enam kui tunni jagu.
 
Koostaja Riho Kinks, EOÜ
 
 
Suvised aialinnud ja nende abistamine
 
Juhendid ja abimaterjalid
 
Ehk oled kodu juurde üles pannud pesakasti kuldnokale või tihasele, aga kas teadsid, et pesakasti saab teha ka linavästrikule või musträstale? Ja peale pesakasti on veel hulk muid võimalusi, kuidas linde oma aeda meelitada. Millistele lindudele on võimalik teha pesakaste ja pesaaluseid, kuidas neid meisterdada ja hooldada, kuidas sulelisi sõpru röövloomade eest kaitsta ja millised linnud sinu koduaias elavad - seda saad teada trükisest:

loe edasi

101 looma

$
0
0
Kirjastus Varrak
 
 
Selles raamatus portreteerib Peeter Ernits loomi, kellega eestlane kõige enam kokku puutub: ükskõik kas siis kodus, suviti maal, aias, põllul, metsas või rannas. Kõige väiksem loom on vähem kui 3 mm pikkune oa - lehetäi. Kõige suurem on ligi kolme meetri pikkuse kerega põder. Kõik ülejäänud mahuvad kenasti nende kahe tegelase vahele.
Autori oskus näha looduses tavapärast mõne ootamatu nurga alt ja seda ka mõnusalt kirja panna lummab lugejaid ning ärgitab ümbritsevat nägema teise pilguga.
 
Põhjust raamatupoodi asja teha.

loe edasi

Tähnikvesilikel on kevad

$
0
0
Pildistas Peeter Teedla (18.03.2012  Läänemaal)
 
Tähnikvesilik     Triturus vulgaris
 
Märtsikuine soojalaine pani ärksamad tähnikvesilikud liikuma. Aprillipäike toob kõik sabakonnalised oma talvituspaikadest välja ja rännak kudemisveekogusse saab alguse. Eelistatud on madalad ning soojaveelised tiigid, järved, ojadvõi kraavid. Vees veedetakse terve suve esimene pool. Talvituti kambakesti koos: lehehunnikutes, samblavaibas, kõdukändudes, kasvõi mutikäigus ... aga juhtub, et ka keldrites.
 
Harva, kui tekib arusaamatus, kas tegu ilusate kevadilmadega ärganud arusisaliku või tähnikvesilikuga – vesilikel puuduvad kehal soomused ja varvastel küünised.
 
Tähikvesilike pikkus küünib kümne sentimeetri kanti. Emaslooma välimik on tagasihoidlikum – selg pruun v oliivikarva, kõhul on täpid vähemvärvikad, kui isasloomadel. Viimased on talvitumise lõpuvahes muutunud juba päris värvikamateks ja arenemas on uhke ja mitmevärviline hari (vaata alumist pilti). Täies uhkuses ollakse kudeajaks ning paaritumine algab kui veetemperatuur hakkab kümmet kraadi saavutama. Suguküpseks saavad tähnikvesilikud teisel ... kolmandal eluaastal. Veeelu perioodil toitutakse sääskede, kiilide ja teiste veeelukate vastsetest, limustest, konnakudust ning, kui veekogus on kalu, siis kalamarjast. Vesilikke jahivad omakorda rändelt saabuvad haigrud, toonekured.
 
Pildistas Aimar Säärits (30. Märts, Kakerdi raba lähistel)

loe edasi

Viewing all 3756 articles
Browse latest View live